Dobieranie wina do określonej potrawy to nie lada sztuka nawet dla największych koneserów jedzenia i wina. W tym doborze chodzi o zachowanie dwóch zasad, a mianowicie zasady kontrastu i podobieństwa. Zasada kontrastu mówi o tym, aby wino i danie były oparte na przeciwieństwie smaków, zasada podobieństwa, aby wino i potrawa wzajemnie się uzupełniały.
Wina włoskie dobiera się na zasadzie uwypuklenia walorów smakowych, zarówno wina jak i jedzonej potrawy. Generalnie kuchnia włoska kojarzona jest z makaronami, przede wszystkim słynnym spaghetti, ale i lasagne, tortellini, czy ravioli oraz rybami i owocami morza. Ważnym składnikiem włoskiej kuchni są duże ilości warzyw i przyprawy oraz jako niezbędny składnik każdego spotkania przy stole nieodłączne wina. Dla przykładu owoce morza podaje się w towarzystwie win białych.
Warto jednak podkreślić, że od jakiegoś czasu obserwuje się bardzo dużą liberalizację zasad wyboru wina do potrawy, co widoczne jest w tym, że stawia się na indywidualne smaki. Oznacza to ni mniej ni więcej, że to każdy sam, indywidualnie decyduje się, czy do ryby napije się wina białego czy czerwonego. Oczywiście w przypadku proszonej kolacji jest się zmuszonym liczyć na dobry gust gospodarzy, ale zazwyczaj na stole pojawiają się zarówno wino czerwone, jak i białe, tak aby zaspokoić wszystkie smaki. Najważniejsze, żeby było smacznie i miło, a to, czy ktoś popija białe wino do czerwonego mięsa, jest tak naprawdę sprawą drugorzędną, aczkolwiek w pewnych kręgach może to zostać potraktowane jako delikatnie mówiąc faux pa.